Доходно здание Русе
тел: 082 87 40 49
  • Начало
  • Събития
    • Предстоящо
    • Календар
    • Галерия
  • Разходка
    • Централно фоайе
    • Голяма театрална зала
    • Фоайе четни
    • Фоайе нечетни
    • Фоайе втори етаж ляво
    • Фоайе втори етаж дясно
    • Фоайе зала "Европа"
    • Зала "Европа"
    • Камерна зала "Слави Шкаров"
    • Фоайе Малка зала "КОНСТАНТИН ДИМЧЕВ"
    • Малка зала "КОНСТАНТИН ДИМЧЕВ"
  • Организиране на събитие
  • Полезни връзки
  • Екип
  • Контакти
  • EN

"ЯВОРОВ, ЛОРА И МИНА В ЧАСА НА СИНЯТА МЪГЛА" от Бойко Илиев

23/10/2014

Comments

 
Picture
чт, 23 октомври, 19:00 – 20:30
Зала "Слави Шкаров"

Гостува Драматичен театър „Антон Страшимиров" от Разград

Режисьор: Бойко Илиев
сценография и костюми: Нина Пашова
участват: Иван Радоев, Елена Петрова, Мариела Топалова


Спектакълът е посветен на 100 годишнината от кончината на гениалния български поет - П.К. Яворов.

Любовта на Лора и Яворов, нейният трагичен край ни напомнят за някаква древна поема за любовта и смъртта. Мина остава като един блян за поета, като едно поетично видение, което той не смее да приземи. В своето женско величие Лора се издига до висотата на героиня от легендите, която със собствената си смърт спечелва любовта на любимия човек. Писмата и на двете, сами по себе си са произведения на изкуството, те ни ги разкриват като необикновени човешки същества, създадени извън всякакви мерки, предизвикващи света и хората около себе си. Техните две имена са се слели завинаги, обкръжени от светлините на поезията и легендата. Яворов, окаяният слепец, отхвърленият от обществото, сиромахът без средства за съществуване, опозореният от мълвата, заподозреният в убийство не престава да повтаря до смъртта си: „милата ми Лора". В мрака на своята слепота той вижда неизмеримото величие на любовта, по-силна от живота и смъртта...

Билети на Касата на ДТ "Сава Огнянов"
Работно време:
понеделник – петък: 
10 – 13 и 15 – 18 часа
тел.: 082 830 168


Comments

ЕСЕНЕН ТЕАТРАЛЕН САЛОН: "ДВЕ" от Таня Шахова

21/10/2014

Comments

 
Picture
вт, 21 октомври, 19:00 – 20:30
Зала "Слави Шкаров"

Гостува НТ "Иван Вазов" - София
постановка - Юрий Дачев
с БОЙКА ВЕЛКОВА и МАРИЯ КАВАРДЖИКОВА



"Двете най- легендарни български поетеси се оказват в принудително съжителство в Дома на писателите в Хисар. Дали Дора Габе може да прости на Елисавета Багряна? Дали Багряна ще признае таланта на Дора? Колко мъже ги разделят? За кого никога няма да се разберат? Кой ще отсъди коя е по-красива, коя е по-талантлива, коя е по-обичана, коя е способна на повече любов?

Вярно ли е, че "Две хубави очи" на Яворов е посветено на Дора? Дали наистина Багряна е виновна за смъртта на Вапцаров? В какви отношения е била с бащата на Дилма Русев? Вярно ли е, че и в двете поетеси е бил влюбен Нобеловият лауреат Незвал? Може ли само с думи да промениш съдбата си? И дали двете невероятни жени ще се съгласят да отговорят на тези въпроси? "

Таня Шахова

Билети на Касата на ДТ "Сава Огнянов"
Работно време:
понеделник – петък: 
10 – 13 и 15 – 18 часа
тел.: 082 830 168


Comments

ЕСЕНЕН ТЕАТРАЛЕН САЛОН: "РОМЕО И ЖУЛИЕТА" от Уилям Шекспир

20/10/2014

Comments

 
Picture
пн, 20 октомври, 19:00 – 20:30
Голяма театрална зала

Гостуване на ДТ "Рачо Стоянов" - Габрово"
"АСКЕЕР 2014 г." ЗА НАЙ- ДОБРО ПРЕДСТАВЛЕНИЕ

Режисьор: Петринел Гочев
Музика: Димитър Пенчев
Художник: Юлияна Войкова-Найман
Участват: Гергана Змийчарова, Силвия Чобанова, Елизабет Попова, Надежда Петкова, Димо Димов, Петко Петков, Николай Бързаков, Светослав Славчев, Мирослав Симеонов

РОМЕО И ЖУЛИЕТА ОТНОВО И ОТНОВО
Когато бях малко момче копнеех да бъда голямо момче. Рисувах рисунки в които държа ръката на момиче с рокля на принцеса, а около мене се разхожда кучето ми „вълча” порода. Когато станах голямо момче знаех в себе си, че трябва да обичам лудо едно момиче в този свят и се чудех къде ли живее сега, по коя ли улица стъпва, на колко ли години е всъщност. Бях сигурен, че е една, единствена, че е родена за да я срещна. Когато Земята почна въртейки се около Слънцето да увеличава цифрата, отчитаща възрастта ми, забелязах, че се появява болезнено несъответствие между годините на които ставах и годините на които бях вътрешно убеден, че съм. Вече на трийсет и няколко осъзнах, че в себе си съм на шестнайсет и че това усещане не се променя. Шестнайсетгодишен съм всъщност, поне зад тленната маска на плътта. Това е моята възраст, това е моята вечност. Стои си в мен непокътната, удивена, че датата на календара отброява- 41, 42, 43, 44, 44...
Това е тайната на тази история – тя разказва за всеки един от нас, когато е бил на шестнайсет, за как е на шестнайсет и за как ще остане на шестнайсет. Това е историята на Ромео – момчето с луда любов, с луда кръв и бърз замах на острието на рапирата си. Това е и историята на онова момиче, на тази малка Жулиета, която с непобедима решителност взривява всички прегради заприщващи устремния поток на любовта. За да се потопи Ромео в нейната всепоглъщаща любов, за да се потопи Жулиета в екстремната сладост на неговата любов!
Какво са всички ежедневни драми за хляба ни, за завистите ни, за подслона и покоя ни? Какво са всички забрани и всички свободи на различните държави и царства? Какво са всички надежди и всички страхове? Какво е смъртта пред ЛЮБОВТА на едно момиче и едно момче!?! Дим, сянка, „пара от въздишки жаловити...” когато съм потопен в ЛЮБОВТА на моята Жулиета в ей тази чудна вечна възраст – шестнайсет години и ни секунда повече!
И ако открия моята Жулиета на един бал, на една улица или в дъното на тъмен коридор – развяваща победоносно конската си опашка и тайно играеща все още на кукли... и ако открия тази моя Жулиета, кой може да ме спре и кой би посмял да ме спре да се гмурна в ЛЮБОВТА и да отсвиря целия останал илюзорен свят!

Петринел Гочев



Comments

СОФИЯ ФИЛМ ФЕСТ ГОСТУВА НА РУСЕ

16/10/2014

Comments

 
Picture
На 16 октомври се открива ПЕТОТО ИЗДАНИЕ на „София Филм Фест” в Русе
Събитието е факт благодарение на съвместните усилия на Арт Фест/София Филм Фест и Община РУСЕ, с подкрепата на Националния Филмов Център и програма „Творческа Европа” на Европейския съюз.


Петото издание на „София Филм Фест в РУСЕ” е част от проекта „Операция КИНО”, който екипът на Арт Фест разработва и реализира от 2010 година. Той включва международния кинофестивал „София Филм Фест” с издания в София, Бургас и Пловдив, регионалните издания на СФФ – в над 20 града, които се реализират през последните четири години като част от международния проект „Операция Кино” (обща инициатива на фестивалите в София, Сараево, Клуж, Сплит и Вилнюс), пътуващите из България прожекции на филми от последните издания на СФФ – „СФФ на път” и младежкото издание на фестивала – „СФФ за учащи”.

Домакин на част от прожекциите СФФ в Русе е прекрасната Голяма зала на ДОХОДНО ЗДАНИЕ. ВХОДЪТ Е СВОБОДЕН - поканени са всички ПОЧИТАТЕЛИ НА КИНОТО!

Петото издание на „София Филм Фест в Русе” ще бъде открито в 18,30 часа на 16 октомври (четвъртък) с прожекция на един от най-новите български филми, чиято премиера беше в рамките на 18-ия София Филм Фест през март и получи наградата на фестивалната публика – „Последните черноморски пирати”, режисьор Светослав Стоянов. Филмът ще бъде представен лично от операторите на филма – Орлин Руевски и Иван Николов. Те ще очакват коментари и са готови да отговорят на всички въпроси на публиката.
Филмът получи наградата на ФИПРЕССИ в Краков ’13, както и Голямата награда за най-добър документален филм на фестивала в Ереван ’13, а също бе обявен за най-добър документален филм на фестивала Let’s CEE МФФ, Виена ’13.

Последните черноморски пирати обитават недостъпен плаж, преживяват с неясни средства и плуват в алкохолни пари и тестостерон. Вече 20 години капитан Иван-Джака и неговият екипаж търсят съкровището, скрито в залива на Карадере. Но те не са сами. Някой друг е надушил съкровището. Когато новините за неизбежния сблъсък достигат пиратския оазис, той започва да се разпада. Съмнения разяждат доверието, конфликти тлеят, напрежението ескалира. Така се ражда една съвременна трагикомедия за съкровищата, които търсим, и тези, които намираме...

С начален час 20,30 стартира прожекцията на най-новата творба на италианският киномайстор Паоло Сорентино. Филмът носи поетичното име „Великата красота”, притежава „Оскар” и „Златен глобус” за най-добър чуждоезичен филм, а през декември 2013 беше избран и за най-добър филм на Европейските филмови награди, където получи и признание за режисьорската работа на Сорентино, и за актьорското превъплъщение на Тони Сервило. Творбата има още десетки награди и номинации от множество международни кинофоруми, между които и номинация за Златна палма от Кан 2013.
Джеп Гамбардела е изискан италианец отвъд средната възраст, живее в Рим, автор е на един роман-бестселър, издаден преди доста години, води удобен живот, списва колонка за култура и харесва бляскави партита. Такова е и празненството по случай 65-ия му рожден ден, а след това той потегля из улиците на вечния, невъобразимо красив град, за да се срещне с различни персонажи, да си спомни моменти от живота, да си даде сметка истинско ли е всичко около него...

Вторият фестивален ден в Русе стартира на 17 октомври (петък) в 18,30 часа с грузинския филм „Срещи на сляпо” на Леван Когуашвили, който получи Голямата награда „ФОКУСФОКС“ за най-добър филм в Международния конкурс на 18-ия София Филм Фест и разказва история за любовта и човешката нежност.
40-годишният учител Сандро е оплешивяващ ерген, който все още живее с родителите си, а те вечно се карат и държат сина си под постоянен надзор. След като среща с непозната се превръща в лишен от емоции абсурд, Сандро и приятелят му Ива решават да прекарат уикенда на дъждовното крайбрежие, където случайно се запознават с фризьорката Манана. Любовта процъфтява – или по-скоро застрашава в ироничния сценарий на Когуашвили и Борис Фрумин, но не продължава дълго. Съпругът на Манана излиза от затвора и скоро Сандро се оказва забъркан в схема, която ще го принуди да избира между любовта и честта.

В 20,30 е началото на индийския филм „Кутия за храна” на режисьора Ритеш Батра. Пропит с мечти за бъдещето и разкриващ удоволствията от малките радости в живота, филмът отвежда зрителите в Мумбай, където едно от чудесата на града е разнасянето на кутии с храна. От 120 години всяка сутрин общност от 5000 разносвачи осигурява топла, домашно приготвена храна от къщите на домакините до офисите на съпрузите им. Голяма част от разносвачите са неграмотни и използват сложна система от цветове и символи, за да се ориентират в градския лабиринт на Мумбай. Учени от „Харвард” са анализирали тази система и са заключили, че само една на 4 милиона кутии бива доставена на грешен адрес. Филмът разказва историята на една такава кутия.
Грешката свързва домакинята Ила Ваид със Саажан Фернандес, самотен  възрастен мъж. Ила живее в консервативен анклав на средната класа, а Саажан в стар християнски квартал, който е заплашен от строителството на новите комплекси на Мумбай. Много скоро Саажан ще се пенсионира и ще каже сбогом на Мумбай, който е смазал мечтите му и един по един е отнел хората, които обича. В живота му обаче се появява Ила, с която споделят мечта, за която си заслужава да се борят. Те си разменят бележки в кутията с храна, създавайки свой измислен свят. Докато кутията пътува напред-назад, този илюзорен свят става все по-сложен и заплашва да превземе реалността им. Така, героите на филма се оказват на кръстопът – между реалността и фантазията, в който трябва да изберат един от двата свята... Пълнометражният дебют за Ритеш Батра е представен на „Седмицата на критиката” в Кан’13 и е показан с успех на фестивалите в Телюрайд, Сараево, Торонто и Лондон.

Третият киноден в Русе стартира в 11,00 часа на 18 октомври (събота) със специална селекция балкански късометражни филми. Сред тях са три български предложения – носителя на наградата Jameson за най-добър български късометражен филм на 18-ия София Филм Фест „Казабланка” на Кольо Карамфилов, „Чест” на Павел Г. Веснаков, който беше удостоен с множество международни отличия през миналата и тази година и „Жената от фара” на младата режисьорка Ана Китанова. Още три късометражни творби представяме в „ОК Shorts” – това са носителите на наградите в късометражните конкурси на фестивалите в Сараево („Почивка на морето”), Истанбул („Да изчезнеш в тъга”) и Клуж („Сянка на облак”).

Един изключителен филм, носител на Наградата LUX на Европейския парламент за 2013 година, ще се срещне от 18,00 часа с киноманите в Русе – това е „Краят на омагьосания кръг” на режисьора Феликс ван Хрунинген, който получи наградата на „Europa Cinemas” и наградата на публиката в раздел „Панорама” на Берлинале 2013, а Веерле Бетенс получи признание за своята роля на Европейски филмови награди 2013, където й беше връчена наградата за най-добра актриса.
Връзката на Дидие и Елиз е бурна и страстна – любов от пръв поглед. Дидие свири на банджо в блуграс група, живее в каравана в белгийската провинция и се прекланя пред Америка като „страната на свободата”. Елиз има салон за татуировки. Тялото й е покрито с картини – дребни спомени от минали връзки, чиито имена са внимателно подменени с нови татуировки. Скоро двамата стават неразделни. Елиз пее в групата на Дидие. Не след дълго им се ражда дъщеричка – малката Мейбел, заедно с която семейството се нанася в нетипично, но очарователно ремонтирана къща. За съжаление, едва навършила 6 години, Мейбел се разболява много тежко, а Дидие и Елиз реагират по съвсем различен начин. Но Мейбел не им оставя избор и двамата ще трябва заедно да се борят за нея. Дали ще се справят, след като са толкова различни?...

От 20,00 часа публиката ще има възможност да се срещне с един изключителен филм на руския режисьор Александър Веледински. В „Географът си пропи глобуса”, създаден по бестселъра на Алексей Иванов, главната роля е поверена на една от най-обичаните звезди в руското кино – Константин Хабенски.
Виктор е биолог по образование и не разбира нищо от карти, глобуси или компаси, но липсата на пари го принуждава да стане учител по география. Заедно със семейството си той заминава за Перм, където първите му дни в училището са разочароващи – децата са необуздана глутница, а Виктор не се разбира с останалите учители. Единствената му утеха у дома са дъщеря му и съпругата му... докато тя не решава, че иска развод. Виктор се чувства неразбран, самотен и нещастен, без никаква надежда за бъдещето. Положението се подобрява, когато стар негов приятел се появява в града. Двамата заедно започват да пият за повдигане на духа – алкохолът прави живота по-интересен, а се намесват и жени. Скоро преобразеният учител завежда класа си на експедиция по бушуваща река...

Четвъртият фестивален ден, 19 октомври (неделя) започва в 11.00 часа с интригуващата черно-бяла приказка „Снежанка”, дело на режисьора Пабло Бергер.
Младата Кармен е нашата Снежанка – дъщеря на някогашния славен матадор Антонио Вилялта, който е осакатен по време на корида, а след това губи и съпругата си при раждането на единственото им дете. Кармен е отгледана от баба си – танцьорка на фламенко, страда от тираничната си мащеха, но тайно се обучава за тореадор от баща си, докато мащехата не отнема живота му. За да избегне същата зла участ, Кармен бяга от дома и става част от пътуващата трупа джуджета-тореадори под името Снежанка… Ако „Артистът” е обяснението в любов към последните години на нямото кино в Холивуд, то „Снежанка” отдава почит на пищната европейска мелодрама. Мрачната приказка на Братя Грим е пренесена в романтиката на 20-те години в Испания. Режисьорът Пабло Бергер използва изцяло експресивния потенциал на нямото кино, за да опише златната ера на коридата с помощта на кръвожадно, напомнящо за света на Гоя насилие.

С начален час 18,00 е предвидена прожекцията на забавния филм на режисьора Андрей Кошак „Шоково състояние”, копродукция на Словения, България, Сърбия, Босна и Херцеговина и Македония. Музиката е дело на Стефан Вълдобрев. Историята на филма започва на празника на трудa 1-ви май, 1986 г., в Любляна, Югославия. В металообработващия завод „Соцработник” Петер Змазек е награден като „Най-добър работник за годината” и най-сетне получава общинско жилище. Петер е толкова шокиран, когато получава жилището, че изпада в амнезия и започва да сънува своя социалистически рай. И понеже състоянието му не се променя ни най-малко, не след дълго го настаняват в клиника за душевно болни. Когато дванадесет години по-късно Петер излиза от амнезията, действителността изцяло се е променила. Жена му се е омъжила повторно за най-добрия му приятел, децата са пораснали, а родината Югославия вече я няма. Всички се стремят да станат европейци; всички искат скорострелно да се превърнат в капиталисти. Петер поема нещата в свои ръце. Филмът разказва една история за загубването и преоткриването на силата на честността. „Шоково състояние” е черна комедия за капитализма и променящите се ценности на обществото през последните 20 години, които напълно преобразиха източноевропейските страни.

В 20,00 часа ще започне специалната прожекция на най-новия филм на режисьора Людмил Тодоров „Миграцията на паламуда”. Гости на публиката в Русе ще бъдат младите актьори Никола Стоянов и Владимир Зомбори, които ще представят филма, ще очакват коментари и са готови да отговорят на всички въпроси на зрителите.
Филмът разказва за двама бащи и техните синoве, които се борят с трудния живот на село. Начините им за оцеляване са парадоксални и много комични. Когато в края на филма те стигат точно там, откъдето са тръгнали, а именно – до никъде, вместо с униние, се изпълват с упование и сила, защото са заедно, защото се подкрепят и обичат. „Героите ми твърдо вярват, че ще накарат паламуда, който не може да мигрира, да доплува от Черно море в река Янтра и това по някакъв начин отразява идеята и духа на целия филм”, споделя режисьорът. „Миграцията на паламуда” прави хумористичен, но точен портрет на съвременна България. Оператор на филма е Рали Ралчев, а ролите са поверени на Христо Мутафчиев, Стефан Вълдобрев, Владимир Зомбори, Никола Стоянов, Велко Кънев, Ицхак Финци, Гергана Стоянова.

Comments

КОНЦЕРТ НА ЮКИ ТАНАБЕ, шамисен, Япония

15/10/2014

Comments

 
Picture
ср, 15 октомври, 18:00 – 19:30
Зала "Европа"

ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА 2014

Демонстрация на традиционна фолклорна музика от о. Окинава, Япония

ВХОД СВОБОДЕН

Comments

"КОЙТО ТРЯБВА" от Александър Урумов

14/10/2014

Comments

 
Picture
вт, 14 октомври, 19:00 – 20:30
Голяма театрална зала



постановка - Димитър Стефанов
сценография - Димитър Димитров
костюми - Петя Димитрова
композитор - Мартин Каров

Участват актьорите:
КАМЕН ВОДЕНИЧАРОВ, ГЕОРГИ СПАСОВ,
Рада Кайрякова, Севар Иванов,
Бориса Сарафова и Теодор Христов.


НАРОДА и ВЛАСТТА се изправят един срещу друг в голямото надлъгване. И някъде там в тяхната "невинна" игра се разкриват онези весело-тъжни истории, които някак смешно ни напомнят за случки със самите нас. Едва ли има човек, който на въпроса "Защо?" към служебно лице, да не е получавал отговора: "Защото така!"...
Очаква ви една абсурдна комедия, за това кои сме ние, как непрестанно се лутаме в търсене на ключа към щастието в лабиринт от страхове, спомени и мечти.

Comments

ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ "СЕВЕРИНА"

11/10/2014

Comments

 
Picture
събота, 11 Окт. 2014
неделя, 12 Окт. 2014

ЕСЕНЕН САЛОН НА ИЗКУСТВАТА И КУЛТУРАТА 2014

ВХОД СВОБОДЕН

Comments

"ДОЛУ ОРЪЖИЯТА" от Берта фон Зутнер

10/10/2014

Comments

 
Picture
пт, 10 октомври, 19:00 – 20:30
Зала "Слави Шкаров"

постановка Джейрун Цино
Гостува Театър "Пигмалион" - Виена

Билети на Касата на ДТ "Сава Огнянов"
Работно време:
понеделник – петък:  
10 – 13 и 15 – 18 часа
тел.: 082 830 168


Comments

"ЗДРАВЕ, ЩАСТИЕ, КРАСОТА" - МЕЖДУНАРОДЕН ФОРУМ-ИЗЛОЖЕНИЕ

10/10/2014

Comments

 
Picture
пт, 10 октомври, 12:00 – 20:00
сб, 11 октомври, 10:00 – 21:00
нд, 12 октомври, 10:00 – 19:30

Посетителите ще имат възможност да се запознаят с опита и да получат съвети от над 100 експерти, изложители и лектори в областта на здравословния начин на живот. Ще бъдат представени най-новите продукти и услуги. Лекциите и семинарите ще се провеждат в Зала "Европа", а щандовете ще бъдат разположени във фоайетата на Доходно здание.

Comments

"ЗВУЦИ И КАРТИНИ ОТ РУСЕ" - АУДИОВИЗУАЛНО ПЪТЕШЕСТВИЕ

8/10/2014

Comments

 
Picture
ср, 8 октомври, 18:00 – 19:00
Голяма театрална зала

"Звуци и картини от Русе" е експериментален пърформанс, част от фестивала "Аз, Градът". Спектакълът съчетава музикални изпълнения на живо и VJ сет на дигитално съдържание. Визията пулсира с музикалния ритъм. Преобръща и преоткрива ментални топоси и градски митове: Реката, Сградите, Градската Джунгла, Карнавалът... Поглед към Града на съвременници и предходници, на Свои и Чужди.

VJ - Андрей Тотев
Музикални изпълнения - Биг Бенд Русе
Диригент - Димчо Рубчев
Дигитално съдържание - "Арена Медиа"
Идея и режисура - Димитър Липовански
Монтаж - Теодор Мечев
Редактор - Цвета Ненова
Звук - Венцислав Михов
Гласове:
Димитър Липовански, Евгения Явашева,
Илия Деведжиев, Цвета Ненова
Озвучаване - Hit Bottom Audio
Осветление - Светлозар Петров
Сценично обезпечаване - ОП "Русе арт"
Comments
    Picture

    Архив

    November 2018
    October 2018
    September 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016
    September 2016
    July 2016
    June 2016
    May 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    October 2015
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    May 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    December 2014
    November 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    October 2013

    Зала

    All
    Голяма театрална зала
    Голяма театрална зала
    Зала Европа
    Зала Европа
    Зала Слави Шкаров
    Зала Слави Шкаров
    Фоайе

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.